غربالگری سرطان آندومتر

غربالگری سرطان آندومتر

به دلیل نبود یک تست مناسب ، غربالگری سرطان آندومتر توصیه نمی شود . انجام روتین تست پاپ اسمیر ناکافی است و بررسی سیتولوژیک اندومتر نیز به حدی غیر حساس و غیر اختصاصی است که جهت غربالگری کارسینوم اندومتر حتی در افراد پر خطر مفید نمی باشد . در صورت غربالگری افراد در معرض خطر فقط نیمی از موارد سرطان قبل تشخیص است .

غربالگری-سرطان-آندومتر

غربالگری-سرطان-آندومتر

غربالگری در موارد زیر معقول است :

  • زنان یائسه ای که با استروژن تنها درمان می شوند .
  • اعضای خانواده هایی که به کارسینوم ارثی کولورکتال غیر پولیوزی دچارند .
  • زنان مصرف کننده تاموکسی فن از غربالگری روتین سرطان اندومتر هیچ سودی نمی برند .

اکثر بیماران مبتلا به کنسر آندومتر با علامت خونریزی غیر طبیعی حول و حوش یائسگی یا بعد از آن و در مراحل اولیه بیماری که تومور محدود به رحم است مراجعه می کنند . انجام تست تشخیصی دقیق و مناسب و درمان به موقع با میزان بالایی از بهبودی همراه است .

از آنجا که ۵% موارد سرطان آندومتر در زنان زیر ۴۰ سال است حتی در زنان غیر یائسه دچار خونریزی رحمی هم بیوپسی آندومتر ضرورت دارد .

غربالگری سرطان آندومتر روشی است که جهت تشخیص سرطان آندومتر انجام می شود و یک پزشک متخصص و با تجربه می تواند این روش را انجام دهد . دکتر مهزاد هلاوی متخصص نازایی به روش بسیار تخصصی سرطان آندومتر را تشخیص می دهد و جهت درمان آن اقداماتی را انجام می دهد . می توانید هم چنین جهت تعیین وقت و رزرو قبلی با شماره هایی که در داخل سایت می باشد تماس حاصل فرمائید .

نظارت و پیشگیری در بیماران پر خطر

سرطان آندومتر در اکثر موارد اسپورادیک و در ۱۰ درصد موارد وراثتی است . دو مدل ژنتیکی که هر دو به طریق اتوزومال غالب به ارث می رسند مطرح شده اند .

سندرم کنسر کولورکتال غیر پولیپوزی ارثی

استعداد ژنتیکی

مشخصات HNPCC عبارتند از :

  • سن زیر ۴۵ سال
  • وجود ضایعه نئوپلاستیک اولیه در بافت هایی مثل کولون – رحم – معده – حالب – تخمدان و پوست
  • بیماری دارای قدرت نفوذ بالا بوده و خطر سرطان آندومتر در آن ها ۶۰-۳۲% و سرطان تخمدان ۱۲-۱۰ % است . سرطان کولورکتال در زنان نسبت به مردان ۱۰۰ درصد شیوع کمتری دارد . روش غربالگری موثری جهت سرطان تخمدان وجود نداشته و الگوریتم اختصاصی در غربالگری سرطان اندومتر موجود نیست .

گروه Mallorca  استراتژی زیر را جهت نظارت بر سرطان آندومتر در سندرم Lynch II توصیه کرد :

  • معاینه سالیانه لگن
  • سونوگرافی واژینال
  • بیوپسی آندومتر با شروع از سن ۳۵-۳۰ سال

رویکرد دیگر اقدام به جراحی پروفیلاکتیک بعد از کامل شدن باروری است .

سابقه سرطان آندومتر در وابستگان درجه اول یک عامل خطر مستقل برای این سرطان است . عوامل خطر تولید مثلی و هورمونال در سرطان آندومتر و پستان مشترک هستند .

لابیاپلاستی

 

برچسب گذاری توسط ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =