ده بیماری شایع رحم

10بیماری شایع مربوط به رحم و علائم آنها

شاید بسیاری از شماها در مورد بیماری های شایع در مورد رحم چیزهایی شنیده باشید و از متخصص زنان غرب تهران در این باره سوالاتی پرسیده باشید. در این مقاله ما قصد داریم در مورد ده بیماری شایع رحم و علائم و درمان آنها صحبت کنیم.

البته با توجه به گفته اغلب متخصصان و پزشکان خانم ها با رعایت بهداشت فردی و مراجعه های مرتب به پزشک زنان می توانند از بروز بسیاری از این بیماری ها جلوگیری کنند.

10بیماری شایع مربوط به رحم و علائم آنها

این بیماری ها به شرح زیر می باشند:

  1. رحم واژگون

علائم بالینی:این مسئله نیازی به درما ننداردو اغلب علائم و نشانه ای ندارد فقط به ندرت ممکن است دردهای خفیفی را در بخش های تحتانی لگن خاصره به وجود بیاورد.

  1. تومور های بدخیم

علائم بالینی:مقاربت دردناک،ترشح و خون ریزی های غیر عادی الالخصوص پس از یائسگی و یا خون ریزی زیاد در دوره پریود و عادت ماهیانه،درد واشکال در هنگام ادرار کردن،درد در ناحیه لگن

  1. آندومتریت

علائم بالینی:این بیماری عفونت مخاط رحم می باشد و دارای علائمی مانند احساس ضعف،ترشحات مهبلی،تب،اختلال در ادرار،خونریزی های نامرتب، درد و حساسیت در زیر شکم می باشد.

  1. سرطان رحم

این سرطان نسبت به سرطان دهانه رحم از احتمال پنج بار کمتر برخوردار است.اغلب در خانم های با سن بالای 50 سال بروز می کند.دارای علائمی مانند خونریزی پس از یائسگی،بیشتر شدن حجم رحم،خونریزی مهبلی نا مرتب در خانم هایی که خون ریزی مرتب دارند، می باشد.

  1. پولیپ مخاط رحم

علائم بالینی:ترشحات مهبلی،خونریزی های فراوان در هنگام قاعدگی،درد از نوع گرفتگی عضلانی هنگام عادت ماهیانه،خونریزی کم در فاصله بین قاعدگی ها

  1. افتادگی رحم

نداشتن هورمون استروژن در دوران یائسگی،یبوست مزمن،چاقی مفرط حتی سرفه های مزمن و طولانی، افزایش فشار به پایین شکم علت های بروز این مشکل می توانند باشند.

علائم بالینی:بی اختیاری در ادرار،کمر درد،درد و فشار در زیر شکم،تکرر ادرار،عدم تشکیل ادرار،بی اختیاری مدفوع،یبوست،اسهال،احساس فوریت در ادرار،ناراحتی کلی لگن و لگن درد،پهلو درد،درد در هنگام نزدیکی ( دیس پارونی) ،لک بینی و افزایش حجم خونریزی

  1. چسبندگی لوله رحم

افرادی که از IUD استفاده می کنند احتمال ابتلای بیشتری دارند.

علائم بالینی:اغلب دارای علائم خاصی نیست و بیماران به صورت ثانویه به پزشک مراجعه می کنند.اغلب پزشک با گرفتن شرح حال بیمار مشکل را تشخیص خواهد داد.این بیماری در افرادی شایع تر می باشد که نازایی،سقط مکرر،قاعدگی با خون ریزی کم و یا قاعدگی دردناک  دارند بیشتر است.

  1. چسبندگی رحم

علائم بالینی:درد دوره ای در ناحیه لگن،سقط مکرر جنین،ناباروری،نامنظمی سیکل های ماهیانه مثلا کاهش خونریزی یا قطع بی دلیل دوره های قاعدگی.43 % از خانم های دارای چسبندگی رحم دچار ناباروری اند.

  1. فیبروم رحم

شایع ترین علامت آن خونریزی شدید و غیر عادی قاعدگی می باشد. در برخی موارد هم فرد دچار قاعدگی های دردناک و سنگین خواهد شد. همچنین لکه بینی و قاعدگی طولانی مدت نیز وجود دارد که خود باعث          فقر آهن می شود.فیبروئید ها با توجه به اندازه و محل قرار گیری شان علائم زیر را می توانند داشته باشند:

درد پاها و کمر- عدم توانایی تخلیه کامل مثانه-درد وفشار در قسمت لگن-عفونت مجاری ادراری به دلیل عدم تخلیه کامل مثانه- یبوست – تکرر ادرار

  1. پولیپ های رحمی

علائم بالینی:خونریزی های پس از مقاربت جنسی – خونریزی بعد از یائسگی – ترشحات آبکی و خون آلود از مهبل (واژن) – خون ریزی در فواصل بین عادت ماهیانه – خونریزی از مهبل در خارج از دوره قاعدگی

برچسب گذاری توسط , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 9 =