حاملگی پوچ

حاملگی یکی از بهترین دوران زندگی هر مادری می باشد. اما این دوران یکی از حساس ترین دوران زندگی هم به شمارمی رود. در این دوران اسیب های زیادی مادر را تحدید می کند و یکی از خطرناک ترین مضرات این دوران سقط جنین است. حاملگی پوج را هم می توان نوعی از سقط جنین به حساب آورد.

حاملگی پوچ یک اتفاقی است که امکان دارد در دوران بارداری هر زنی رخ دهد و مسلما هر فردی از شنیدن این موضوع بسیار آزرده خاطر می شود . حاملگی پوچ در اسرع وقت باید تشخیص داده شود و اقدامات لازم برای آن انجام شود . حاملگی پوچ را می بایستی تحت نظر یک متخصص زنان درمان کرد .

اگر بین هفته ۶ تا ۸ بارداری در سونوگرافی ضربان قلب جنین شنیده نشود، حاملگی پوچ گفته میشود.
حال با علایم و درمان حاملگی پوچ آشنا شوید.
در بعضی موارد، نتیجه تست بارداری مثبت است اما علائم و نشانه های بارداری در بدن ظاهر نمی گردد. در صورتیکه ضربان قلب جنین در مدت مشخص (۶-۸) هفته اول بارداری دیده نشد، حاملگی پوچ و خالی به حساب می آید. در صورتی که چنین حالتی پیش بیاید، باید جهت انجام چکاپ های مخصوص به متخصص مراجعه شود و سونوگرافی های ضروری را انجام دهید.
اگرچه علت این مشکل کاملا واضح مشخص نیست اما باید یک اتفاق کاملا طبیعی در نظر گرفته شود. حاملگی پوچ علت ۵۰ درصد سقط جنین سه ماهه اول است و غالبا نتیجه مشکلات کروموزومی است. وقتی تخمک توسط اسپرم بارور می شود سلول ها شروع به تقسیم می کنند، بخشی به جنین و بخشی به جفت. به طور تخمینی، یک مورد از هزار مورد بارداری، پوچ است. عوامل مختلفی ابتلاب حاملگی پوچ عبارتنداز:
سن مادر: غالبا بارداری پوچ در زنان بالاتر از ۳۵ سال و کمتر از ۲۰ سال بیشتر دیده میشود.

داشتن سابقه بارداری پوچ: اگر یک بار دچار بارداری پوچ شده اید، به احتمال زیاد مجددا دچار آن خواهید شد. به طور متوسط بارداری پوچدو درصداست یاب طورواضحتر در یک تا دو زن از هر صد زن دیده می شود.

داشتن بیماری های مزمن مادر: زنانی که دیابت دارند و از کمبود ید و تیروئید رنج می برند احتمال بیشتری دارند که دچار این نوع حاملگی شوند.

مشکلات رحم و سرویکس: یکی از علل بروز این حالت مربوط به مشکلات رحم و سرویکس (دهانه رحم) است.

مصرف سیگار و الکل و مواد مخدر: یکی از علل زمینه ساز بروز حاملگی پوچ، مصرف مواد مخدر و الکل در زنان است که این مهم می تواند منجر به بارداری پوچ شود.

آزمایشات آمنیوسنتز و بیوپسی کوریون(CVS ): با احتمال پایین می تواند باعث سقط جنین شود.

تشخیص حاملگی پوچ

حاملگی پوچ در اوایل حاملگی و قبل از اینکه زن متوجه شود حامله است اتفاق میفتد. در این حالت از انجایی که سطح HCG افزایش پیدا می کند علائم حاملگی همانند تأخیر در قاعدگی و حتی تست بارداری مثبت را نیز ممکن است داشته باشد و حتی احتمال درد یا لکه بینی و خونریزی هم امکان دارد وجود داشته باشد.

ممکن است هیچ نشانه ای (همانند درد یا خونریزی) دیده نشود که نشان بدهد بارداری به طور نرمال پیش نمی رود. علائم بارداری مانند خستگی و حساسیت سینه ها هم ممکن است وجود داشته باشند اما وقتی رشد جفت متوقف می شود و سطح هورمونی پایین آید، علائم حاملگی هم فروکش کند. در این زمان امکان دارد گرفتگی عضله جزئی غیر عادی یا لکه بینی و خونریزی کم دیده شود. حاملگی پوچ معمولا تا وقتی که سونوگرافی معمولی، رحم یا ساک خالی را نشان بدهد تشخیص داده نشود.

حاملگی پوچ

حاملگی پوچ

جفت به رشد ادامه می دهد و برای مدت کوتاهی بدون جنین خودش را نگه می دارد. هورمون های بارداری به بالا رفتن ادامه می دهند و باعث می شود زن همچنان فکر کند که باردار است.

امروزه با وجود سونوگرافی های دقیق تر، تشخیص این نوع حاملگی در مراحل زودتر فراهم شده است. البته باید توجه داشت در حاملگی طبیعی هم امکان دارد در سونوگرافی اولیه (بخصوص اگر خیلی زود انجام شده باشد) اثری از جنین دیده نشود و ساک حاملگی خالی باشد. گرچه در چنین مواقعی، تکرار سونوگرافی حدود هفت تا ۱۰ روز بعد، وجود جنین را تثبیت خواهد کرد.

در حاملگی پوچ، انتظار فایده ای ندارد و حاملگی بدون جنین، در سونوگرافی بعدی نیز تکرار خواهد شد. با وجود این، برای پیشگیری از ختم یک بارداری طبیعی و حاوی جنین – که در سونوگرافی اولیه ممکن است دیده نشود – همیشه پس از تشخیص حاملگی پوچ، باید سونوگرافی به فاصله هفت تا ۱۰ روز دیگر تکرار شود.

راه های تشخیص حاملگی پوچ به شرح زیراست

معاینه لگنی توسط متخصص زنان یکی از راههای روش های حاملگی پوچ است.

یکی از راههای تشخص حاملگی پوچ سونوگرافی است، برای تعیین تشکیل کیسه جنینی و اینکه آیا قلب جنین تشکیل شده یا به اندازه کافی رشد کرده است یا خیر؟

آزمایشات خونی برای تعیین میزان هورمون های حاملگی برای تعیین احتمال وجود بقایای جفت پس از سقط.

آزمایشات بافتی برای تشخیص قطعی سقط جنین

جلوگیری از حاملگی پوچ

متاسفانه در اکثر موارد حاملگی پوچ قابل پیشگیری نیست. اگر بارداری اول باشد برخی زوج ها به دنبال تست ژنتیکی می روند. حاملگی پوچ معمولا یکبار اتفاق میفتد وبه تدریج یک زن آنرا بیشتر تجربه می کند.

وقتی سقط رخ میدهد قاعدگی دوباره شروع می شود و می توان برای فرزند بعدی اقدام کردد. البته بهتر است این افراد چند ماهی صبر کنند تا به بدن فرصت بازگشت به حالت قبل داده شود و فرد از نظر احساسی آمادگی پیدا کند. پزشکان توصیه می کنند زوج ها باید حداقل ۱۲ دوره سیکل قاعدگی منظم قبل از بارداری مجدد صبر کنند.

بعد از سقط، نگرانی از اتفاق افتادن مجدد آن عادی است. اکثر زنان در تلاش بعدی، بارداری موفقی خواهند داشت اما یک اسکن اولیه برای اطمینان بیشتر پیشنهاد می شود. زمانی که ضربان قلب شنیده شود بارداری موفق بوده است اما بهتر است بعد از ۶ یا حتی ۷ یا ۸ هفته بارداری اسکن انجام گردد تا از نتایج نامطمئن اسکن زودهنگام اجتناب گردد.

درمان بارداری پوچ

بارداری پوچ مدت زیادی ادامه پیدانخواهدکرد و نهایتا منجر به سقط خودبخودی می گردد. برای جلوگیری از عوارض این بارداری، باید بافت پوچ به طور کامل از رحم مادر تخلیه گردد .اگر بافت پوچ با سقط خودبخودی به طور کامل از بدن خارج نشود پزشک متخصص زنان از یکی از راه های زیر اقدام به درمان فرد می کند:

تجویز دارو: گاهی برای درمان حاملگی پوچ، پزشک داروی خاصی را برای سقط جنین تجویز می کند.

کورتاژ: در این نوع حاملگی، پزشک برای خارج کردن بافت پوچ از روش کورتاژ استفاده می کند. عمل کورتاژ معمولا ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.

بیرون آوردن رحم از بدن: در حاملگی پوچ اگر بافت پوچ، وسیع و گسترده باشد و بعدها هم نخواهید باردار شوید، پزشک با عمل جراحی رحم را در می آورد.

پایش و کنترل هورمونHCG: در حاملگی پوچ بعد از خارج شدن بافت پوچ از رحم، پزشک میزان هورمون HCG را چند بار اندازه می دهد تا زمانی که به حد طبیعی بازگردد . اگر میزان این هورمون همچنان بالا باقی بماند، نیاز به درمان های دیگری وجود دارد. پزشک برای مدت شش ماه تا یک سال بعد از درمان کامل این مشکل، میزان هورمون HCG را اندازه می گیرد تا مطمئن شود بافت پوچی در داخل رحم مادر باقی نمانده باشد. از آنجایی که بارداری مجدد، پایش هورمون HCG را سخت می کند، پزشک به شما توصیه خواهد کرد که طی این مدت باردار نشوید.

برچسب گذاری توسط , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − پنج =