حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم یکی از اورژانس های جراحی های دوران بارداری می باشد. به عنوان تعریف حاملگی خارج از رحم، استقرار سلول تخم در مکان غیرطبیعی به غیر از حفره رحم می باشد. به طور کلی حاملگی خارج از رحمی یک در هر ۱۰۰ یا ۲۰۰ حاملگی گزارش شده است. یکی از عوامل مرگ و میر سه ماهه اول بارداری محسوب می شود و احتمال تکرار آن در حاملگی های بعدی نیز وجود دارد.

دکتر لیلا تدین جراح و متخصص زنان و زایمان دارای بورد تخصصی زنان و زايمان از دانشگاه تهران، به بررسی و تشخیص بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره ۲۶۳۲۹۶۲۰ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر لیلا تدین متخصص زنان خوب در تهران  مراجعه کنید.

 

چگونگی یک بارداری طبیعی

در یک بارداری طبیعی لقاح اسپرم و تخمک داخل لوله رحمی انجام می شود یعنی محل تلاقی این دو در لوله رحم می باشد و بعد از اینکه سلول تخم یا زیگوت تشکیل شد از لوله شروع به حرکت می کند تا خود را به رحم برساند. این حرکت حدودا سه روز یا ۷۲ ساعت طول می کشد. در این مدت زمان چیزی که کمک به انتقال سلول تخم در داخل لوله می کند، حرکت مژک های داخل لوله می باشد که باعث می شوند تا سلول تخم آرام آرام به سمت رحم زیگوت را منتقل می کنند. همین طور که تقسیم سلولی در حال انجام است سلول تخم بعد از سه روز به داخل رحم می رسد و در آن کاشته می شود. در ناحیه که سلول تخم می نشیند جفت، کیسه آب و تمام اجزای یک حاملگی طبیعی تشکیل می شود اما متاسفانه گاهی این مهاجرت و انتقال به درستی انجام نمی شود و بارداری خارج از رحم اتفاق می افتد.

محل ایجاد حاملگی های خارج از رحمی

از جمله مکان های شایع ایجاد حاملگی خارج از رحم شامل داخل لوله های رحمی و به احتمال کمتر در داخل دهانه رحم یا سرویکس یا داخل حفره شکم می باشد.

علت حاملگی خارج از رحمی

  • خانمی سابقه جراحی قبلی در لوله داشته و چسبندگی هایی در داخل لوله دارد بنابراین این انتقال نمی تواند به درستی انجام شود و تخم لقاح یافته در آن قسمت گیر می افتد و نمی تواند خودش را به داخل رحم برساند.
  • خانم هایی که سیگار مصرف می کنند حرکت مژک ها می تواند مقداری فلج شود و این انتقال زیگوت به درستی صورت نمی گیرد و در این زمان مقرر زیگوت به داخل رحم نمی رسد و در لوله می ماند.
  • خانم هایی که از IUD یا وسایلی که برای پیشگیری از بارداری در داخل رحم خود استفاده می کنند هم احتمال حاملگی خارج از رحم برای آنها بیشتر می شود و هم احتمال حاملگی داخل رحمی کمتر می شود.
  • عامل بعدی سابقه حاملگی خارج از رحمی قبلی می باشد، یعنی اگر فردی قبلا یک بار حاملگی خارج از رحمی را تجربه کرده باشد احتمال اینکه مجددا به این مشکل دچار شود ۱۰ تا ۱۵ درصد می باشد. در صورتی که در یک فرد نرمال این احتمال ۱ تا ۲ درصد می باشد. بنابراین بسته به نوع روش درمانی که برای درمان حاملگی خارج از رحمی قبلی فرد به کار گرفته شده ممکن است در ناحیه ای که در آن قسمت لوله ترمیم یافته دوباره سلول تخم در آن ناحیه گیر کند. یا اینکه اگر فردی حاملگی خارج از رحم داشته حتما در ناحیه لوله یک مشکلی داشته و این احتمال تکرار همیشه برای وی وجود دارد.
  • سابقه مصرف مکرر قرص های جلوگیری از بارداری
  • جراحی های داخل حفره شکم، لگن یا به منظور بستن لوله یا IVF
  • سابقه عفونت های مکرر

درمان حاملگی خارج از رحم

اگر سایز توده کوچک باشد و بتوان درمان دارویی برای بیمار انجام داد معمولا با دارو می توان جهت درمان اقدام کرد و بیمار را کنترل کرد. در ۲۵ درصد موارد بیمار با شوک مراجعه می کند که یکی از اورژانس های جراحی که به طور اورژانس بیمار تحت جراحی شکم یا به اصطلاح لاپاراتومی قرار می گیرد و پزشک مجبور می شود در مواردی یکی از لوله های رحمی را بسته به اینکه حاملگی خارج از رحم در کدام سمت قرار گرفته باشد، را بردارد.

متخصص زنان در پاسداران

برچسب گذاری توسط , , , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =